Z wizytą w OSP Lędziny

W sobotę 14 lipca 2012, roku po raz pierwszy odwiedziliśmy Ochotniczą Straż Pożarna na terenie powiatu Bieruńsko-Lędzińskiego OSP Lędziny.

W Dość ciepły dzień, podczas miłego spotkania jeden z druhów, przedstawił mi dokładna historie OSP która sięga 1911 roku, jedną z ciekawostek związanych z jednostką jest zabytkowy sztandar z lat 30 – tych ubiegłego wieku, który podczas wojny był przechowywany przez okolicznych mieszkańców. Po burzliwym okresie wojennym sztandar został ponownie przekazany w ręce ochotników, i do dziś (wraz z teraźniejszą repliką) – można go oglądać w biurze OSP, ponadto w wspomnianym pomieszczeniu znajduje się sporo pucharów oraz dyplomów (najstarszy zachowany pochodzi z lat 50 – tych), oraz obraz Świętego Floriana – z początku lat 30 – stych. Jednostka należy do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego od 1995 roku. W jednostce służy 66 Strażaków, w tym 5 kobiet (Członkowie Czynni: 36 osób, MDP: 10 osób, Członkowie Wspierający: 16 osób, Członkowie Honorowi: 4 osoby).
Podział bojowy OSP w Lędzinach stanowią 3 samochody pożarnicze. GLBA 1,5/10 Mitsubishi Canter 75 (rocznik 2004), GCBA 4/30 Iveco Magirus (rocznik 1995), oraz GBA 2,5/24 Renault Midlum 4×4 300.14 DXi (rocznik 2011)

Pojazd marki Mitsubishi wyposażony jest w zbiornik wodny o pojemności 1500 litrów, oraz autopompę marki Ziegler o Wydajności 1000 litrów / minutę. Ponadto na samochodzie znajduje się podstawowy sprzęt gaśniczy (węże, rozdzielacze, prądownice, szybkie natarcie), oraz sprzęt ratownictwa technicznego (Nożyco-Rozpieraki Holmatro, Łańcuchy rozpierakowe), oraz torbę PSP R1

Natomiast Iveco o typowy samochód gaśniczy, wyposażony w armaturę pożarniczą między innymi odcinki W-53 W-75 ,węże ssawne oraz Wytwornica pianowa, pojazd podobnie jak Mitsubishi posiada Szybkie Natarcie o długości 60 metrów.

Ostatnim samochodem jednostki jest GBA RENAULT MIDLUM – tzw „wielozadaniowy” samochód przekazany podczas uroczystości 100-lecia istnienia OSP posiada zbiornik wodny o pojemności 2500 litrów, oraz autopompę marki Ruberg. Pojazd zastąpił wysłużonego Jelcza, samochód podobnie jak Iveco na swoim wyposażeniu posiada podstawową armaturę pożarniczą lecz w planach jest zakup narzędzi hydraulicznych

Rejon działania jednostki to gmina Lędziny chodź niejednokrotnie jednostka jest dysponowana, poza swój obszar działania min Gmina Bieruń, lub miasto Tychy. Ochotnicy prężnie działają od początku roku interweniowali już ponad 200 razy.

Okazała remiza składa się z Trzech boksów garażowych, Świetlicy wraz z kuchnią, Siłowni, Magazynu przeciwpowodziowego ponadto na pierwszym piętrze znajduje się sala okolicznościowa na ok 100 osób.

Z tego miejsca chciałbym podziękować Druhowi Mariuszowi Dziura, za zgodę, oraz przekazanie, bardzo cennych i ciekawych informacji dotyczących jednostki.

Pozostałe zdjęcia znajdują się tutaj.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s